ENGLISH
شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان
۱۳۹۸ شنبه ۲۷ مهر


سرپرست شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان:

حمایت از تجاری‌سازی فناوری‌های شرکت‌های شهرک از اولویت‌های کاری آینده است

دکتر جعفر قیصری در اولین سخنرانی خود در مراسم تکریم و معارفه رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، همفکری، برنامه‌ریزی و اقدامات مشترک با شرکت‌های فعال شهرک در راستای حمایت از برندسازی و تجاری‌سازی فناوری‌ها در سطح ملی و بین‌المللی را یک محور کاری مهم برای خود و ستاد شهرک برشمرد.
حمایت از تجاری‌سازی فناوری‌های شرکت‌های شهرک از اولویت‌های کاری آینده است

دکتر جعفر قیصری در اولین سخنرانی خود در مراسم تکریم و معارفه رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، همفکری، برنامه‌ریزی و اقدامات مشترک با شرکت‌های فعال شهرک در راستای حمایت از برندسازی و تجاری‌سازی فناوری‌ها در سطح ملی و بین‌المللی را یک محور کاری مهم برای خود و ستاد شهرک برشمرد.

به گزارش روابط عمومی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، مشروح این سخنرانی در ادامه می‌آید:

به نام خداوند خورشید و ماه                             که دل را به نامش خرد داد راه

جز او را مدان کردگار سپهر                             فروزنده‌ی ماه و ناهید و مهر

به دانش گرای و بدو شو بلند                             چو خواهی که از بد نیابی گزند

ز دانش در بی نیازی بجوی                               وگر چند سختیت آید به روی

ز نادان بنالد دل سنگ و کوه                               ازیرا ندارد بر کس شکوه

توانا بود هرکه دانا بود                                          ز دانش دل پیر برنا بود

با عرض سلام و احترام به همه حضار گرامی، سخن را با یاد خداوند و شعری از حکیم ابوالقاسم فردوسی آغاز کردم که هزار سال پیشتر بر رفع نیاز، دفع بدی‌، دستیابی به سربلندی‌ و توانایی با اتکاء بر دانایی تاکید داشته است. امروزه، توسعه اجتماعی و اقتصادی مبتنی بر دانایی از مهمترین ضروریات و خواسته‌های کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است. تغییر نگرش از اقتصاد متکی به صنایع بزرگ سنتی بسوی اقتصاد دانایی محور زمینه‌ساز ایجاد و گسترش مراکز رشد و پارک‌های علم فناوری شده است. شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان بعنوان اولین و بزرگترین مجموعه از این نوع در ایران پیشگام و کم نظیر در بسیاری از تصمیمات و اقدامات بوده است. طی نزدیک به سه دهه فراز و فرودهای مختلف، این حرکت به همت کارکنان خدوم و مدیران پرتلاش و درایت رؤسای سابق از جمله دوستان عزیزم آقای دکتر ابطحی، آقای دکتر کشمیری، زنده‌یاد آقای دکتر شیخ‌زین‌الدین و آقای دکتر مصلحی با موفقیت طی شد.

از آنجا که پیشرو بودن نباید سازمان و نیروی انسانی آن را در دام همه چیز دانی و بی‌نیازی از نظارت موثر بیاندازد؛ یکی از محورهای کاری اینجانب تمرکز بر اصلاح و بهبود فرآیندها، افزایش چابکی سازمانی، افزایش کارایی منابع انسانی و بهره‌برداری بهتر از سایر منابع خواهد بود.

هم اکنون بیش از پانصد واحد فناور و شرکت‌ دانش‌بنیانِ مستقر در شهرک، تجارب متنوع و ارزنده‌ای در زمینه‌ی ارائه‌ی محصولات و خدمات فناورانه به بازارهای گوناگون دارند؛ هر چند تا رسیدن به وضعیت مطلوب راهی طولانی باقی است. بعنوان نمونه موفقیت‌های بسیاری از ساخت تجهیزات برای صنایع کشور تجربه شده است اما ارائه دانش فنی خطوط کامل صنعتی و جلب اطمینان صاحبان صنایع، نیازمند برنامه‌ریزی و تلاش ویژه است. همفکری، برنامه‌ریزی و اقدامات مشترک با شرکت‌های فعال شهرک در راستای حمایت از برندسازی و تجاری‌سازی فناوری‌ها چه در سطح ملی و چه در سطح بین المللی، یک محور کاری مهم برای اینجانب و همکارانم خواهد بود.

در مسیر طی شده، توسعه زیرساخت‌های شهرک و گسترش کمّی شرکت‌ها ضروری بوده است. اکنون زمان آن است که با تعیین برخی فناوری‌های راهبردی سطح بالا و ایجاد ابزارهای تشویقی و حمایتی مناسب برای جهت دهی فعالیت‌ها به سمت فناوری‌های اولویت‌دار و با تاکید بر کیفیت‌گرایی در ارائه محصولات، پیشگامی شهرک و شرکت‌های آن را برای سال‌های آتی تضمین کنیم.

نیروی انسانی دانا، توانمند و خلاق مهمترین عامل در توسعه اقتصاد دانایی محور است و دانشگاه‌ها نقش کلیدی در تربیت و تأمین چنین نیروهایی دارند. همچنین هرساله تعداد زیادی پایان نامه‌ی کارشناسی ارشد و رسالهی دکترا انجام می‌شود که جهت‌دهی به تعدادی از آن‌ها می‌تواند پاسخگوی نیازهای پژوهشی و فناوری شرکت‌ها باشد. همکاری و مشارکت با دانشگاه‌های استان برای ایجاد، انتقال و توسعه فناوری یکی دیگر از محورهای کاری خواهد بود.

بطور خلاصه مهمترین اهداف این دوره عبارتند از:

· بهبود مستمر بهره‌وری سازمانی

· افزایش کمی و کیفی تجاریسازی فناوری در بازارهای داخلی

· تأمین تکنولوژی خطوط تولید در صنایع بزرگ

· ایجاد و گسترش بازارهای بین‌المللی محصولات و خدمات فناورانه

· تعیین و حرکت به سوی برخی فناوری‌های راهبردی‌ High-Tech

· مشارکت با دانشگاه‌های استان در ایجاد، انتقال و توسعه فناوری

همراهی و مشارکت همکاران عزیز در حوزه ستادی و همچنین تعامل و همفکری با شرکت‌ها در برنامه‌ریزی صحیح و اجرای موثر آن‌ها برای دستیابی به اهداف مورد نظر، ضروری است. لذا دست دوستی و همکاری به سوی شما بزرگواران دراز می‌کنم و در روزهای آتی پذیرای نظرات و پیشنهاداتارزشمند صاحب‌نظران برای تحقق اهداف اعلام شده هستم.

علیرغم چالش‌ها و دشواری‌های پیش رو، کار و تلاش در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان مایه مباهات و افتخار برای اینجانب است و از همه سروران گرامی حاضر در این مراسم طلب دعای خیر و همفکری دارم.

در پایان لازم است از حسن نظر و توجهات جناب آقای دکتر برومند معاون محترم پژوهش و فناوری وزارت عتف تشکر کنم. همچنین از همسر مهربان و فرزندان عزیزم به خاطر سختی‌هایی که متحمل خواهند شد پوزش می‌طلبم.

ما بدان مقصد عالی نتوانیم رسید هم مگر پیش نهد لطف شما گامی چند


/انتهای پیام

تعداد بازدید: 97     تاریخ: 1398/04/15
لینک های مرتبط
شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان
اصفهان، بلوار دانشگاه صنعتی اصفهان، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان
 صندوق پستی  666-84155  کد پستی: 8415683111
تلفن: 33865355-031            فکس: 33862355-031
       
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان می باشد

پشتیبانی

Powered by DorsaPortal