ENGLISH
شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان
۱۳۹۹ شنبه ۱۴ تير
فرآیند تصفیه آب و فاضلاب صنعتی، به صورت یک‌جا و بدون آلودگی زیستی محقق شد
با تلاش فناوران شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان؛
فرآیند تصفیه آب و فاضلاب صنعتی، به صورت یک‌جا و بدون آلودگی زیستی محقق شد
فرسول30 که توسط شرکت سرورپویان رستاخیز، مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان ساخته شده است، فرآیند تصفیه آب و فاضلاب صنعتی را یک‌جا و بدون آلودگی زیستی به ارمغان می‌آورد.

به گزارش روابط عمومی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، فرسول30 می‌تواند کشور را از صرف هزینه‌های بالای واردات مواد اولیه و اپراتوری تولید این دسته از تصفیه‌کننده‌های آب و فاضلاب بی‌نیاز کند، همچنین خط تولید این محصول در حال حاضر با تلاش یک تیم 15 نفره از متخصصان شرکت سرور پویان رستاخیز و در کارخانه‌ای به مساحت 20هزار متر مربع در حال فعالیت است.

به گفته سینا صمیمی مخترع این محصول، سوسپانسیون، به ذرات جامد معلق در مایع گفته می‌شود که در اشکال گوناگون، در صنایع مختلف و با خواص متعدد کاربرد دارند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وی مواد مورد استفاده این محصول را در صنعت تصفیه آب و فاضلاب می‌داند و آن را به دو دسته گندزداها و زلال‌کننده‌ها تقسیم می‌کند.

صمیمی می‌گوید: گندزداها بیشتر وظیفه جداسازی عناصر بیماری‌زا از آب و فاضلاب را برعهده دارند و زلال‌کننده‌ها به پاکسازی آب از عناصر و مواد کدر کننده آن می‌پردازند و هر دو باعث ته‌نشینی، یا ایجاد لجن می‌شوند.

وی با بیان اینکه فرسول30 یا سوسپانسیون فِرات سدیم تولید شده توسط این شرکت، عملیات گندزدایی و زلال‌کردن را با هم انجام می‌دهد، افزود: از طرفی، برخی آلاینده‌های موجود در آب به قدری کوچک‌اند که ته‌نشینی با محلول‌های تصفیه‌گر به راحتی میسر نیست و چند سانتی‌متر حرکت آن‌ها ممکن است هزاران سال زمان ببرد، به طوریکه سوسپانسیون فِرات آن‌ها را به هم می‌چسباند و باعث ته‌نشینی آن‌ها می‌شود.

مدیرعامل این شرکت فناور اظهار کرد: از طرفی حجم به اصطلاح لجن تولید شده از فرآیند ته‌نشینی، جداسازی آن از آب و میزان آلایندگی و دفع آن‌ها چالش‌های مهم تصفیه پساب‌های صنعتی هستند، برای مثال لجن حاصل از تصفیه پساب‌های فولادی به روش سنتی ممکن است آثار مخربی برای محیط‌زیست در بر داشته باشد و این در حالی است که لجن حاصل از ته‌نشینی با فرسول30 حتی می‌تواند به شکل کود در بخش کشاورزی مورد استفاده‌ قرار گیرد.

 
لینک های مرتبط
شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان
اصفهان، بلوار دانشگاه صنعتی اصفهان، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان
 صندوق پستی  666-84155  کد پستی: 8415683111
تلفن: 33865355-031            فکس: 33862355-031
       
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان می باشد

پشتیبانی

Powered by DorsaPortal