ENGLISH
شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۹ دي
دانش بومی فناوران اصفهانی در خدمت راه‌های پیشگیری و تشخیص دومین سرطان رایج در زنان
/فناوری/
دانش بومی فناوران اصفهانی در خدمت راه‌های پیشگیری و تشخیص دومین سرطان رایج در زنان

به گزارش روابط عمومی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، اگرچه دلیل قطعی بروز سرطان رحم، به عنوان دومین سرطان شایع در میان زنان، همچنان در پرده ابهام قرار دارد، چک‌آپ سالانه و تست پاپ‌اسمیر از احتمال ابتلا به این بیماری و پیشرفت آن جلوگیری می‌کند.

متخصصان شرکت یاخته فناور اصفهان، موفق شدند، کیت تشخیص سرطان دهانه رحم تک مرحله‌ای یا همان "لیکوئید بیس سیتولوژِی" را با تکیه بر دانش‌بومی تولید کنند.

کیت لیکوئید بیس سیتولوژِی برای تشخیص HPV با فرمولاسیون جدید و متفاوتی تولید شده است. نمونه‌گیری با این کیت به سادگی و در یک مرحله، امکان تشخیص سرطان دهانه رحم را فراهم خواهد کرد.

این محصول برخلاف موارد مشابه دیگر، تک محلوله بوده و نیاز به محلول پاک کننده و لایه‌ساز ندارد و تنها با یک بار سانتریفیوژ، فاز سلولی آن جدا می‌شود.

این روش علاوه بر تسهیل مراحل نمونه‌گیری، امکان رشد قارچ و میکروب در محلول نمونه را از بین می‌برد. همچنین، افزون بر اینکه با فناوری داخلی و دانش بومی تولید شده است در مقایسه با نمونه‌های خارجی، قیمت تمام شده پایین‌تری دارد و به صورت دستی و دستگاهی قابل استفاده است.

تاثیر گروهی از ویروس‌ها به نام ویروس پاپیلومای انسانی یا همان HPV، در بروز این سرطان غیر قابل انکار است و وجود برخی از این ویروس‌ها در نواحی آلت تناسلی انسان به مرور زمان می‌تواند سبب ایجاد تغییراتی در سلول‌های دهانه رحم و نهایتاً بروز سرطان‌ شود، نکته حائز اهمیت برای خانم‌ها این است که سرطان رحم به صورت ناگهانی و یک شبه اتفاق نمی‌افتد. این مشکلات ممکن است در پی یک دوره چند ساله از التهابات به تغییرات خوش خیم و سپس بدخیم تبدیل شود..

با توجه به این نکات، انجام معاینات دوره‌ای شش ماه یک‌بار و همچنین انجام تست پاپ‌‌اسمیر یا تست سرطان دهانه رحم در فواصل زمانی که پزشک در نظر می‌گیرد به شکل قابل توجهی از ابتلا به سرطان‌ دهانه رحم خواهد کاست.

به عقیده بسیاری از متخصصین بهترین روش برای تشخیص سرطان رحم، انجام تست پاپ انکولوژی یا پاپ‌اسمیر است که در واقع برداشت نمونه از سلول‌های دهانه‌ی رحم است. این تست یک آزمون ساده سیتولوژی برای غربالگری و تشخیص سرطان دهانه رحم و همچنین ضایعات پیش سرطانی آن می‌باشد و به دو روش معمولی (اسلاید) و پیشرفته (لیکوئید) انجام می‌شود.

شرکت یاخته فناور اصفهان تولید کننده کیت لیکوئید بیس سیتولوژِی از شرکت‌های مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان است که از سال 94 در زمینه تولید کیت‌های آزمایشگاهی، محیط کشت‌های سلولی، دارویی و بیوتکنولوژی فعال است.
لینک های مرتبط
شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان
اصفهان، بلوار دانشگاه صنعتی اصفهان، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان
 صندوق پستی  666-84155  کد پستی: 8415683111
تلفن: 33865355-031            فکس: 33862355-031
       
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان می باشد

پشتیبانی

Powered by DorsaPortal