لوگو
تصویر
 
موفقيت از آن كشورهايي است كه زمينه خلق ثروت از رهگذر علم را فراهم كنند 1396/02/10
وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: در شرايطي كه رقابت جهاني متاثر از تغييرات سريع علم و فناوري است، موفقيت و پيشرفت از آن كشورهايي است كه زمينه و بستر مناسب براي ظهور و بروز خلاقيت‌ها و نوآوري‌ها و در نهايت خلق ثروت از رهگذر علم را فراهم كنند.
موفقيت از آن كشورهايي است كه زمينه خلق ثروت از رهگذر علم را فراهم كنند

به گزارش روابط عمومي شهرك علمي وتحقيقاتي اصفهان، دكتر محمد فرهادي در مراسم اختتاميه سيزدهمين جشنواره ملي فن‌آفريني شيخ بهايي اظهار كرد: پيشرفت سريع در حوزه علم و فناوري نيازمند مجموعه‌اي از عناصر هماهنگ نظير دانشگاه‌ها، مراكز پژوهشي و پارك‌هاي علم و فناوري است كه با تعامل و همكاري ساير نهادها، سازمان‌هاي اجرايي، صنايع و بخش‌هاي اقتصادي فعاليت ‌كنند.

وي با اشاره به اينكه وجود نيروي انساني خلاق، متخصص و با انگيزه‌هاي بالا از ملزومات اصلي اين فرآيند است، ادامه داد: خوشبختانه جمهوري اسلامي ايران با داشتن بيش از 2500 موسسه و مركز آموزش عالي و دارا بودن سالانه يك ميليون دانش‌آموخته دانشگاهي، توانسته جايگاه ارزشمندي در بين كشورهاي منطقه داشته باشد.

وزير علوم گفت: اين آمار اگرچه باعث مسرت و خوشبختي است، اما وظيفه وزارت علوم، تحقيقات و فناوري را سنگين‌تر كرده است و خوشبختانه در دولت تدبير و اميد موضوعات محوري حوزه علم و فناوري را با جديت دنبال كرده‌ايم.

فرهادي حمايت از فرآيند تبديل علم به فناوري‌هاي مورد نياز كشور و تجاري‌سازي آن‌ها در مسير اقتصاد دانش‌بنيان را يكي از محورهاي فعاليت دولت يازدهم در حوزه علم و فناوري دانست و بيان كرد: براي اين منظور تبديل دانشگاه‌ها به دانشگاه‌هاي نسل سوم و كارآفرين و حمايت از مراكز رشد و پارك‌هاي علم و فناوري و شركت‌هاي دانش‌بنيان از اولويت‌هاي اصلي وزارت علوم بوده است.

وي افزود: حمايت از فعاليت‌ 39 پارك علم و فناوري كشور، صدور مجوز براي بيش از 3000 شركت و موسسه دانش‌بنيان و بهره‌مندي برخي از آن‌ها از تسهيلات صندوق نوآوري و شكوفايي و نيز استفاده از مزيت‌هاي قانون حمايت از شركت‌ها و موسسات دانش‌بنيان بخشي از عملكرد دولت تدبير و اميد در حوزه اقتصاد دانش‌بنيان بوده است.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري حفظ استقلال دانشگاه‌ها و مراكز پژوهشي و فناوري را يكي ديگر از دستاوردهاي دولت تدبير و اميد در حوزه علم و فناوري دانست و اعلام كرد: بند (ب) ماده 20 قانون برنامه پنجم توسعه كشور در استقلال مراكز آموزش عالي، پژوهشي و فناوري و به تبع آن توسعه علمي و فناوري كشور و نهايتا رسيدن به جايگاه ترسيم شده سند چشم‌انداز بيست‌ساله كشور بسيار تاثيرگذار بوده است.

وي ادامه داد: در سال 1395 وزارت علوم، تحقيقات و فناوري پيگيري مجدانه‌‌اي براي تقويت نقش دانشگاه‌ها و مراكز پژوهشي و فناوري و حفظ استقلال دانشگاه‌ها بعمل آورد و خوشبختانه بند (ب) ماده 20 قانون برنامه پنجم در قالب ماده اول احكام دائمي برنامه‌هاي توسعه كشور به يك ماده قانوني دائمي تبديل شد كه جا دارد از نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي براي تصويب آن تشكر و قدرداني كنم.

فرهادي توسعه ارتباطات بين‌المللي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري كه همسو با سياست خارجي دولت تدبير و اميد انجام مي‌شود و در پي تعامل فعال و سازنده با محيط منطقه‌اي و بين‌المللي در حوزه علوم و فناوري بوده است را يكي ديگر از محورهاي فعاليت دولت يازدهم در حوزه علم و فناوري عنوان كرد.

وي اظهار كرد: استفاده از ظرفيت‌ها و تخصص ايرانيان مقيم خارج از كشور، تعامل با دانشمندان و متخصصان بين‌المللي و همچنين عرضه محصولات و خدمات دانش‌بنيان به بازارهاي بين‌المللي و حمايت از صادرات آن‌ها، بخشي از برنامه‌هاي اين حوزه بوده كه خوشبختانه نتايج خوبي را به همراه داشته است.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به صادرات بيش از 500 ميليون دلار محصولات شركت‌هاي دانش‌بنيان، گفت: سفر هيات‌هاي مختلف علمي و فناوري از كشورهاي مختلف كه نمونه بارز آن برگزاري نشست اخير مشترك علم، فناوري و نوآوري ايران- ايتاليا با حضور وزير علوم ايتاليا و 150 نفر هيات همراه بوده است از جمله دستاوردهاي بين‌المللي دولت يازدهم در حوزه علم و فناوري است.

وي افزود: علاوه بر اين كسب ميزباني سي و پنجمين كنفرانس جهاني پارك‌هاي علمي و مناطق نوآوري سال 2018 توسط شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان يكي از مهمترين دستاوردهاي جمهوري اسلامي ايران در حوزه پارك‌هاي علم و فناوري بوده است و اميدوارم برگزاري اين رويداد جهاني به توسعه ارتباطات بين‌المللي پارك‌هاي علم و فناوري كشور و نيز شركت‌هاي دانش‌بنيان كمك كند.

در آيين اختتاميه سيزدهمين جشنواره ملي فن‌آفريني شيخ بهايي كه هشتم ارديبهشت‌ماه در اصفهان برگزار شد، جوايز جشنواره توسط وزير علوم، تحقيقات و فناوري و ساير مسئولين ملي و استاني به برگزيدگان اعطا شد.

 

تعداد بازدید: 954
لوگو
.برگزاركننده:  شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان   |   كليه حقوق اين سايت متعلق به جشنواره ملي فن آفريني شيخ بهايي ميباشد
Powered by DorsaPortal