لوگو
تصویر
 
تجاري‌سازي مخازن پيشرفته كورايوژنيك توسط برگزيده سيزدهمين جشنواره ملي فن‌آفريني شيخ‌بهايي 1396/06/19
تجاري‌سازي مخازن پيشرفته كورايوژنيك توسط برگزيده سيزدهمين جشنواره ملي فن‌آفريني شيخ‌بهايي

مخازن پيشرفته كرايوژنيك كه بومي‌سازي آن توسط محققان شركت دانش‌بنيان پيشران زمهرير آسمان مستقر در شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان انجام گرفته بود، تجاري‌سازي شد.

به گزارش روابط عمومي جشنواره ملي فن‌آفريني شيخ‌بهايي و به نقل از خبرگزاري علم و فناوري، مدير عامل شركت دانش‌بنيان پيشران زمهرير آسمان و برنده تنديس زرين سيزدهمين جشنواره ملي فن‌آفريني شيخ‌بهايي با بيان اين كه مخزن‌هاي كرايوژنيك (زمستيك) براي نگهداري و حمل اكسيژن مايع، نيتروژن مايع و گاز طبيعي مايع شده (LNG) كاربرد دارد، گفت: اين مخازن بصورت دو جداره و براي كار در دماي بسيار سرد منفي 196 درجه سلسيوس، طراحي و ساخته مي‌شوند.

سيدمحمدرضا محموديان از خلاء بالا، دماي سرد و همچنين فرآيندهاي تميزكاري و توليد به عنوان فناوري‌هاي به كار رفته در اين مخازن نام برد.

وي افزود: اين مخازن از جداره داخلي با جنس فولاد زنگ نزن و جداره خارجي با جنس فولاد كربن با پوشش رنگ صنعتي توليد مي‌شود كه با عايق پرليت و خلاء بالا از يكديگر جدا شده‌اند، همچنين گواهي استاندارد ISO-13485  براي طراحي و ساخت مخازن كرايوژنيك در بخش پزشكي و سلامت را دريافت كرده‌اند.

مديرعامل اين واحد فناور گفت: مخازن كرايوژنيك در حوزه‌هاي، نفت و گاز (پالايشگاه، پتروشيمي)، صنايع  فولادسازي، بيمارستان‌ها، مزارع پرورش ماهي، صنايع غذايي، صنايع هوا فضا و هاي‌تك، در بخش انرژي LNG و در ديگر بخش‌هاي صنعتي مانند جوش و برش داراي كاربردهاي گسترده‌اي هستند.

وي ادامه داد: مخزن‌هاي كرايوژنيك با ظرفيت‌هاي 2 تا 6000 متر مكعب از فشار 2 تا 60 بار، براي بخش‌هاي مختلف در اين شركت توليد مي‌شوند.

محموديان گفت: اگر چه چندين كشور پيشرفته از جمله آمريكا، ژاپن، روسيه، حتي تركيه و چين تكنولوژي اين مخازن را داشتند اما دستيابي به فناوري ساخت اين مخازن توسط اين شركت انجام گرفته است.

وي اضافه كرد:  نياز سالانه كشور به اين مخازن حداقل 500 دستگاه بزرگ در بخش بهداشت و سلامت و 100 دستگاه بزرگ نيز در بخش نفت و گاز است.

 مدير عامل شركت دانش‌بنيان پيشران زمهرير آسمان اعلام كرد: تعداد 10 دستگاه در اندازه‌هاي مختلف به فروش رسيده است كه براي آن، 40 نفر به­طور مستقيم و 120 نفر به­ طور غير مستقيم مشغول به كار بوده‌اند.

وي ادامه داد: با ساخت اين مخازن، حدود 500 هزار دلار صرفه جويي ارزي شده است و چنانچه كل نياز كشور توسط محصولات توليدي اين شركت تامين شود 6 تا 7 هزار نفر اشتغال‌زايي مستقيم با 600 تا 700 ميليون دلار صرفه جويي ارزي همراه است و براي اين منظور، شركت در حال ورود به بازار فرابورس در راستاي تامين سرمايه جهت توسعه بازار است.

 وي در ادامه با بيان اينكه دستيابي به فناوري آن‌گونه كه انتظار مي‌رود توسط مسئولان دولتي حمايت نمي‌شود، تصريح كرد: در حالي‌كه اين مخازن مطابق با استاندارد EN-13458  اروپا وISO13485  توليد مي‌شوند، اما تعداد زيادي مخازن مستعمل و از رده خارج شده از كشورهايي مانند اوكراين و روسيه بعنوان  فلزات قراضه وارد كشور مي‌شوند و در بازار به فروش مي‌رسند، كه با نبود استاندارد، عدم كارايي مناسب، اتلاف بالاي انرژي و هدر رفت سرمايه همراه هستند.

محموديان در پايان مراحل مختلف طراحي، ساخت تا تجاري‌سازي اين مخازن را تشريح كرد و گفت: طراحي و ساخت اين مخازن در سه مرحله تدوين دانش فني از سال 1392-1388، مهندسي‌سازي دستگاه  از 1394-1392 و ورود به مرحله تجاريسازي از  انتهاي سال 1394 انجام گرفته است.

 

تعداد بازدید: 1077
لوگو
.برگزاركننده:  شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان   |   كليه حقوق اين سايت متعلق به جشنواره ملي فن آفريني شيخ بهايي ميباشد
Powered by DorsaPortal