• معاون توسعه فناوری شهرک مطرح کرد:
  • تمرکز شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان بر توسعه فناوری‌های نوظهور ثروت‌آفرین با جایزه ملی نکست

  • ۲۰:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۵
معاون توسعه فناوری شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با اشاره به موضوعات مورد نظر در اولین دوره رویداد جایزه ملی فناوری نکست گفت: تمرکز شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در این رویداد ملی بر توسعه فناوری‌های نوظهور ثروت‌آفرین است.

به گزارش روابط عمومی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، احسان یزدیان، معاون توسعه فناوری شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، در اولین نشست خبری جایزه ملی نکست که در سالن جلسات معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری برگزار شد اظهار کرد: اولین رویداد جایزه ملی فناوری نکست (Next) در آذرماه سال جاری به همت شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود. این رویداد ملی که از آن به عنوان جایزه ملی فناوری‌های آینده نیز یاد می‌شود، سه محور «هوش مصنوعی، رباتیک و صنعت نسل ۴»، «اتصال‌پذیری، ارتباطات و میکروالکترونیک» و «زیست فناوری و زیست مهندسی» را مد نظر قرار داده و بر چهار حوزه مهم نوآوری، کارآفرینی، سرآمدی و توسعه تاکید می‌کند.


وی افزود: شرکت‌هایی که حداقل سه محصول با سطح آمادگی فناوری حداقل TRL-7 در سبد محصولات خود دارند، فروش رسمی حداقل پنج میلیارد تومان در سال منتهی به فراخوان ثبت می‌کنند و یا دارای ساختار سازمانی مدون و حداقل ۵ نیرو در بخش تحقیق و توسعه دارند، می‌توانند در این رویداد شرکت کنند. طرح‌های شرکت کننده در این رویداد باید ویژگی‌های خاصی نظیر سطح آمادگی فناوری حداقل TRL-4، ایده‌های با عمق فناوری بالا، استفاده از فناوری‌های نوظهور و نوآورانه و همچنین وجود بازار برای محصول نهایی شرکت را داشته باشند. 


معاون توسعه فناوری شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان ادامه داد: طرح‌های منتخب رویداد در هر موضوع از اول تا سوم به ترتیب «۵ میلیارد تومان جایزه و ۱۵ میلیارد تومان تسهیلات»، «۳ میلیارد تومان جایزه و ۹ میلیارد تومان تسهیلات» و «۲ میلیارد جایزه و ۶ میلیارد تومان تسهیلات» دریافت می‌کنند. به علاوه تلاش می‌شود از ظرفیت‌های قانون جهش تولید دانش‌بنیان که یکی از قوانین استثنایی کشور در حوزه حمایت از توسعه فناوری است، نیز استفاده شود. همچنین این طرح‌ها به صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز معرفی می‌شوند. برخی از این صنددوق‌ها آمادگی خود را برای سرمایه‌گذاری بیش از 100 میلیارد تومانی اعلام کرده‌اند.


یزدیان تصریح کرد: رویدادهایی که تاکنون در حوزه فناوری کشور برگزار می‌شد معمولا فناوران به صورت عام مخاطب بودند و بیشتر تلاش می‌شد که از ایجاد کسب‌ و کارهای جدید حمایت شود اما جایزه ملی فناوری نکست در حوزه فناوری‌های راهبردی و پیشران تمرکز دارد و شرکت‌های بالغ را هدف قرار داده است. فناوران ما با عنوان موتورهای پیشران زیست بوم فناوری باید بتوانند رویاهای فناورانه خود را ارئه دهند و با تامین مالی آن‌ها را اجرایی کنند. به بیان دیگر اهداف برگزاری این رویداد افزایش شتاب رشد شرکت‌های فناور، حمایت از شرکت‌های بالغ به منظور توسعه سبد محصولات، تشویق صنایع و شرکت‌های بزرگ به تامین نیازهای خود از طریق فناوری‌های نوظهور و در نهایت هم‌افزایی میان بازیگران این عرصه است.


وی افزود: به همین دلیل در راستای مشارکت حداکثری فعالان این عرصه، اطلاع‌رسانی‌ها از نیمه دوم مردادماه به همه بازیگران اکوسیستم فناوری کشور آغاز شده است. تقریبا روزانه بیش از 30 شرکت با دبیرخانه این رویداد در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان تماس می‌گیرند که آمار قابل توجهی محسوب می‌شود. توقع ما این است که بتوانیم حداقل 100 طرح را در این رویداد داشته باشیم.


معاون توسعه فناوری شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان اظهار کرد: هوش مصنوعی، رباتیک و صنعت نسل چهار یکی از موضوعات اصلی این رویداد است که مواردی شامل بینایی ماشین، رباتیک، دفاع سایبری، مدیریت تصمیم، بیولوژی محاسباتی، پردازش زبانهای طبیعی، هوش مصنوعی مولد، هوش مصنوعی قابل اعتماد، عامل‌های مجازی و یادگیری تقویتی را شامل می‌شود.


یزدیان افزود: موضوع اصلی دوم اتصال‌پذیری، ارتباطات و میکروالکترونیک است که زیرحوزه‌های توسعه زیرساخت شبکه ملی اطلاعات، مخابرات سیار نسل ۵ و ۶، امنیت شبکه، الکترونیک، میکروالکترونیک و مدارات مجتمع، هوشمندسازی و اینترنت اشیا، مخابرات کوانتومی، منظومه‌های ماهواره‌ای، خودروهای برقی، متصل، خودران و هوشمند و فناوری‌های حوزه زنجیره بلوکی را شامل می‌شود.


وی ادامه داد: زیست فناوری و زیست مهندسی هم سومین موضوع مهم این جایزه ملی است که زیر موضوعات طراحی سویه و ویرایش ژنوم، درمان ها و واکسن های مبتنی بر mRNA، ایمونوتراپی سرطان، سلول درمانی و ژن درمانی، ویروس درمانی سرطان، مهندسی پروتئین، اصلاح نژاد مولکولی و کیت‌های تشخیصی مبتنی بر آنتی بادی / آپتامر را شامل می‌شود. از زیرموضوعات کاملا مشخص است که موضوعات نوین و به روز فناوری مورد توجه قرار گرفته است.


گفتنی است اولین دوره جایزه ملی فناوری نکست، آذرماه سال جاری در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان برگزار می‌شود. متقاضیان می‌توانند تا پایان شهریورماه برای شرکت در این رویداد ملی ثبت نام کنند.

تعداد بازدید : ۱۱۶      تاریخ: 1402/06/05

ثبت نظر

جهت ارسال نظر لطفا اطلاعات زیر را تکمیل کنید

captcha
ثبت نظر

نظرات کاربران

درحال حاضر کامنتی ثبت نشده است.

اخبار سایت