• فناوری کشورهای پیشرفته صنعتی در اختیار شرکت دانش‌بنیان پالاد پژوه پویا؛
  • محصول شرکت مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با حضور وزیر علوم رونمایی شد

  • ۱۱:۲۱ - ۱۴۰۲/۱۰/۲۳
محصول کبالت خالص تولید شده با فناوری های‌تک و بومی‌سازی شده شرکت دانش‌بنیان پالاد پژوه پویا که در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان استقرار دارد، در مراسمی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و معاون فناوری و نوآوری وی رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، در حاشیه نشست رؤسای پارک‌های علم و فناوری با حضور وزیر علوم و معاون فناوری و نوآوری این وزارت، محصول و دستاورد یکی از شرکت‌های مستقر در این شهرک یعنی کبالت خالص (خلوص 99.8 درصد) رونمایی شد.

احسان صدری، مدیرعامل شرکت دانش بنیان پالاد پژوه پویا، که موفق به تولید این محصول با فناوری روز دنیا شده، در همین خصوص اظهار کرد: این شرکت به طور تخصصی در زمینه بازیافت قطعات، ضایعات و پسماندهای  صنایع فعال است که فلزات ارزشمندی در خود دارند. این ضایعات و قطعات فرسوده پیشتر یا در محیط زیست انباشت و یا با خروج از کشور، در کشورهای پیشرفته جهان بازیافت می‌شد. در نتیجه ارزش افزوده حاصل از این بازیافت به این کشورها می‌رسید.

وی افزود: با توجه به نیاز کشور به سالانه 300 تن کبالت، این شرکت با فعالیت روی باتری‌های لیتیوم‌-یُن که در انواع لپ‌تاپ‌ها، تبلت‌ها، صنایع الکترونیک و خودروهای برقی کاربرد دارد و همچنین صرف حدود 5 سال زمان برای تحقیق و توسعه و کسب دانش فنی لازم، موفق شد فلز کبالت و نیکل را با فناوری بسیار پیشرفته قابل تجاری‌سازی استحصال کند. سالانه حدود 500 تا 600 تن قطعات و تجهیزات فرسوده حاوی این نوع فلزات در اشکال تولید می‌شود که ارزش بازار 2 میلیون دلاری دارد.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان تصریح کرد: در این نوع ضایعات، معمولاً مخلوطی از فلزات سنگین نظیر کبالت، لیتیوم، منگنز، نیکل، آهن، مس، آلومینیوم و کروم وجود دارد. ما برای اولین بار در کشور برای بازیافت این ضایعات از فرآیندهای هیدرو متالورژی استفاده کردیم که جزو فرآیندهای دما-محیطی محسوب می‌شود و هیچ نوع آلودگی زیست محیطی ایجاد نمی‌کند. 

صدری افزود: از سوی دیگر این فرآیندها چرخه‌ای و برگشت‌پذیر است و هیچ پسماندی تولید نمی‌کند. این موضوع بدین معناست که در هر مرحله اگر پسماندی ایجاد شود این پسماند یا در مراحل دیگر مصرف می‌شود و یا خودش به عنوان یک محصول مستقل ارزشمند، قابل استفاده است.

وی ادامه داد: بر اساس فرآیند منحصر به فرد و خاص ما، فلزات کاملاً محلول در یکدیگر و به صورت خاص کبالت و نیکل، قابلیت جداسازی از یکدیگر پیدا می‌کند. باید توجه داشت که جداسازی فلزات محلول و انجام آن به ویژه در مقیاس اقتصادی بسیار دشوار است.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان اظهار کرد: جداسازی فلزات کاملاً محلول در هم معمولاً یا به صورت فرآیندهای شیمیایی یا فیزیکی قابل انجام است اما از آنجا که فلز کبالت و نیکل انحلال بسیار ایده آلی دارند نمی‌توان از روش‌های متداول برای جداسازی آن‌ها استفاده کرد بنابراین لازم است از روش‌های جایگزین بهره برد. یکی از این روش‌ها، استخراج حلالی و تبادل یونی است که در شرکت پالاد پژوه پویا مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

صدری افزود: در این روش ما با ایجاد اختلال‌های حوزه مایع فلز کبالت به روش تبادل یونی به یک حلال دیگری در فاز مایع، دو فلز را تفکیک و به یک مایع مجزا انتقال می‌دهیم که هیچ اختلالی با یکدیگر ندارند. بنابراین این دو مایع از یکدیگر جدا می‌شوند. 

وی خاطرنشان کرد: استفاده از این روش در فاز صنعتی نیازمند یک رآکتور خاصی است که طراحی و شبیه‌سازی آن در شرکت دانش‌بنیان ما که در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان استقرار دارد، انجام شد. خروجی این فرآیند محلول 99.8 درصد کبالت و محلول 99.8 درصد نیکل است.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان پالاد پژوه پویا گفت: این شرکت از سال 1400 تاکنون در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان استقرار دارد که در رشد و توسعه شرکت ما بسیار مؤثر بوده و تأثیر آن در به نتیجه رسیدن فعالیت شرکت و تولید در مقیاس صنعتی مشهود است.

صدری با تأکید بر اینکه سالانه حدود 300 تن کبالت در کشور مصرف می‌شود، خاطرنشان کرد: از آنجا که این فلز جزو فلزات تحریمی محسوب می‌شود، اولویت این شرکت تأمین نیاز داخلی است. به علاوه باید توجه داشت این فناوری تنها در اختیار کشورهای صنعتی پیشرفته جهان نظیر آمریکا، چین، کره، آلمان، انگلیس و کانادا قرار دارد اما اکنون با دستاورد این شرکت دانش‌بنیان، ایران نیز به جمع این کشورها وارد شده است.

شایان ذکر است شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان تاکنون به عنوان حلقه واسط میان دولت، صنعت و دانشگاه در جهت توسعه اقتصادی مبتنی بر دانش و نهایتا تبدیل علم به ثروت در کشور ایفای نقش کرده است. هم اکنون در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان حدود 700 واحد دانش‌بنیان وفناور مستقر هستند.

گفتنی است در حاشیه این رویداد از سه محصول دانش‌بنیان و فناور از پارک‌های علم و فناوری مختلف کشور نیز رونمایی شد.

تعداد بازدید : ۲۹۵      تاریخ: 1402/10/23

ثبت نظر

جهت ارسال نظر لطفا اطلاعات زیر را تکمیل کنید

captcha
ثبت نظر

نظرات کاربران

درحال حاضر کامنتی ثبت نشده است.

اخبار سایت