• با هدف تقویت ارتباط دانشگاه‌ها و پارک‌های فناوری کشور؛
  • اولین دوره «روشنا» در شهرک علمی و تحقیاتی اصفهان افتتاح شد

  • ۰۷:۱۲ - ۱۴۰۲/۱۱/۱۵
آیین افتتاحیه اولین رویداد هم‌اندیشی فناورانه دبیران اتحادیه‌ها و انجمن‌ های علمی دانشجویی کشور (روشنا) در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، آیین افتتاحیه اولین رویداد هم‌اندیشی فناورانه دبیران اتحادیه‌ها و انجمن‌های علمی دانشجویی کشور با عنوان «روشنا» با حضور معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، روسای شهرک و پارک‌های فناوری کشور و همچنین بیش از 100 نماینده انجمن‌های علمی دانشجویی کشور در این شهرک برگزار شد.

قاسم مصلحی، رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، در ابتدای این نشست با اشاره به حضور حدود 700 شرکت دانش‌بنیان، فناور و نوآور در این شهرک اظهار کرد: شرکت‌های یاد شده که به صورت تخصصی به رفع نیازهای فناورانه صنایع و خلق ارزش از دانش‌ می‌پردازند، حدود 9 هزار شغل ایجاد کرده‌اند.

وی در ادامه به تشریح طرح سفیر فناوری پرداخت و گفت: جامعه هدف این طرح دانشجویان و انجمن‌های علمی دانشجویی و هدف آن افزایش تعامل میان دانشجویان از طریق انجمن‌های علمی و ترغیب آنها برای ورود به پارک‌های علم و فناوری است.

رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان افزود: ایجاد ارتباط نظام‌مند شهرک با بدنه دانشجویی استان اصفهان، افزایش روحیه خلاقیت، اعتماد به نفس، کارآفرینی و فن آفرینی در فضای دانشگاه‌ها، کمک به توسعه فرهنگ ایده پردازی میان دانشجویان و تسهیل دسترسی با نیروی انسانی متخصص برای شرکت‌های عضو شهرک از سایر اهداف این طرح است. کاوشکده فناوری هم این اهداف را برای دانش‌آموزان دنبال می‌کند.

شهرک علمیو تحقیقاتی اصفهان؛ مرجع حوزه فناوری کشور

سجاد محمدعلی نژاد، معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، نیز اظهار کرد: طی 4 ماه اخیر یکی از دغدغه‌های ما این بوده که برخی ظرفیت‌هایی موجود در حوزه فناوری کشور را به پله‌ای برای انجمن‌های علمی تبدیل کنیم تا بتوانند از آن در مسیر اهداف خود و فناورتر کردن فضاهای دانشگاهی اطرافشان استفاده کنند.

وی افزود: اقدامات این انجمن‌ها مکمل نظام آموزشی و تربیتی ما در دانشگاه‌ها است. موفقیت پس از فارغ‌التحصیلی نیاز به مهارت‌های بسیاری دارد که ممکن است بسیاری از آن‌ها در چارچوب درسی دانشجویان نباشد. 

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: هدف این رویداد در واقع افزایش تعامل میان این انجمن‌های علمی دانشجویی و پارک‌های علم و فناوری، رشد کسب‌وکارهای فناورانه، آشنایی با تجارب مراکز رشد و واحد‌های فناور و همچنین آشنایی با صنایع بزرگی چون فولاد مبارکه است. شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان اولین و تنها شهرک در کشور است که چند پارک فناوری را در ذیل خود دارد و می‌تواند به عنوان مرجعی از فناوری به این حوزه کمک کند.

افزایش هسته‌های فناورانه با ورود انجمن‌های علمی دانشجویی به اکوسیستم دانش‌بنیان 

در بخش دیگری از این رویداد مهدی بادپا، مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اظهار کرد: بر اساس مطالعات انجام شده ایده اولیه اختراعات و اکتشافات تأثیرگذار بزرگ معمولاً در سنین ۱۸ تا ۲۷ سال به ذهن افراد خطور کرده، بنابراین این سن برای فناور شدن دانشجویان اهمیت دارد و باید جدی گرفته شود. برای حل چالش‌های جامعه، تشکل‌های دانشجویی باید همپای دانشگاه‌ها رشد کنند و در رفع چالش‌های جامعه از طریق فناوری و نوآوری اقدام کنند.

وی افزود: در کشور حدود ۷ هزار انجمن علمی و در مجموع ۱۷ هزار تشکل، مجموعه و نهاد دانشجویی وجود دارد که با احتساب تعداد اعضای شورای مرکزی آن‌ها، حداقل ۱۵۰ هزار نفر را شامل می‌شوند. بنابراین می‌توان گفت که این تشکل‌ها موتور محرکه فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه محسوب می‌شوند.

مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: اگر 7 هزار انجمن علمی دانشجویی موجود به نظام فناورانه کشور وارد شوند و فعالیت‌های فناورانه را به صورت نظام‌مند یاد بگیرند، تعداد هسته‌های فناورانه در پارک‌های فناوری افزایش می‌یابد و کمک شایانی به نظام دانش‌بنیان کشور می‌شود.

انجمن‌های علمی دانشجویی باید در توسعه پارک‌های فناوری نقش‌آفرینی کنند

در بخش دیگری از این رویداد علی اسدی، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، گفت: برگزاری رویدادهای فناورانه با حضور انجمن‌های علمی دانشجویی معنا پیدا می‌کند به همین دلیل پارک علم و فناوری دانشگاه تهران این مهم را در پیش گرفته است.

وی افزود: اگر زنجیره ارزش فناوری و نوآوری را نگاه کنیم، اولین مرحله زایش ایده‌ها است که از طریق دانشجویان و انجمن‌های دانشجویی امکان پذیر است.

امین رضا ذوالقدر، سرپرست پارک علم و فناوری استان فارس، نیز با اشاره به اهمیت انجمن‌های علمی دانشجویی در حوزه فناوری اظهار کرد: تعامل بین دانشجویان، فناوران و صنایع یکی از عوامل رشد کسب و کارهای فناورانه محسوب می‌شود. به همین دلیل در پارک علم و فناوری شیراز این مسئله مورد توجه قرار گرفته است.

پس از این سخنرانی‌ها، اعضای انجمن‌های علمی دانشجویی کشور در چند گروه به برگزاری جلسات مشترک و صمیمی در زمینه طرح‌های فناورانه و حضور در پارک‌های علم و فناوری پرداختند. این گروه در ادامه این رویداد سه روزه، امروز در کارگاه‌های اختصاصی شرکت خواهند کرد و به بازدید از برخی شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان خواهند پرداخت.

تعداد بازدید : ۱۳۴      تاریخ: 1402/11/15

ثبت نظر

جهت ارسال نظر لطفا اطلاعات زیر را تکمیل کنید

captcha
ثبت نظر

نظرات کاربران

درحال حاضر کامنتی ثبت نشده است.

اخبار سایت